11 May 2017
"Na predsedničkim izborima u Srbiji nije pobedila volja građana, već nasilništvo, zastrašivanje i ucene"

Grupa studenata i mladih iz Novog Sada izvela je danas performans “pomen za demokratiju u Srbiji koja je ubijena na predsedničkim izborima u aprilu”.
Učesnici performansa bili su obučeni u crnu odeću, položili su cveće na krst koji su postavili na Trgu slobode i potom održali minut ćutanja.
“Udovica u crnom” podelila je učesnicima i crni flor koji su mogli da zakače na garderobu, a sa razglasa je pušten “Rekvijem” Volfganga Amadeusa Mocarta.
“Aleksandre Vučiću, mi dolazimo, nosimo pištaljke i slobodu. Ne bojimo te se, želimo slobodnu Srbiju u kojoj nema mesta za tebe”, poručili su okupljeni.
Student Milovan Nikolić rekao je da je demokratija ubijena 2. aprila tokom predsedničkih izbora “ucenama, zastrašivanjem i krađom”.
“Na predsedničkim izborima u Srbiji nije pobedila volja građana, već nasilništvo, zastrašivanje i ucene. Demokratiju smo na ulicama ispraćali skoro mesec dana, neki u crvenom, neki u žutom, da bismo ovaj dan svi dočekali u crnom”, kazao je Nikolić.
On je poručio da čovek koji je naložio ubistvo demokratije u Srbiji (Aleksandar Vučić), danas izjavljuje da je “demokratski vođa jedne slobodne zemlje”.
“Aleksandre Vučiću – ubico! 2. aprila, pre 40 dana, u Srbiji je ubijena slobodna volja građana”, istakao je Nikolić.
Dodao je da će “na zgarištu te smrti” građani imati priliku da na lokalnim izborima u Beogradu, a zatim i na mogućim parlamentarnim izborima izgrade “društvo slobodno od uticaja kriminala i nelustriranih političara”.
“Da bi Vučić postao predsednik, Vlada mora pasti. Ne dozvolimo da Srbija ostane u mraku, moramo se boriti protiv ovoga i samo naše prisustvo ovde pokazuje da ne želimo da se predamo”, rekao je Nikolić.
Poziv za večerašnji performans na društvenim mrežama objavila je grupa koja je u Novom Sadu organizovala prvi protest zbog izbornih nepravilnosti dan nakon izbora, koji se kasnije pretvorio u višenedeljne proteste “Protiv diktature”.
(Autonomija)
Vucic je samo lice nakaznog sistema koji vlada Srbijom od 19. veka u ovom ili onom obliku. On mozda i brine da li ga se neko boji, ali njegove gazde se o tome ne brinu. Kad mu vreme istekne, zamenice ga, kao sto su zamenili i Tadica, Kostunicu…
Demokratija nije samo glasanje, pogotovo ne u ovakvom izbornom sistemu i sa ovakvim spiskom glasaca, vec konstantno ucestvovanje gradjana u javnim poslovima i donosenje odluka vaznih za zajednicu u kojoj zive i drustvo u celini.
Za to su potrebni gradjani koji to zele, a ne oni koji obozavaju Autoritarnog vodju, Marsala, kralja, plemenskog vodju, a takvi su u danasnjoj Srbiji ogromna vecina.
Pitajte gradjane Srbije ko je njihov poslanik u NARODNOJ (sto se tako zove kad s narodom nema veze?) skupstini Srbije i Skupstini Vojvodine (LSV i DS su promenili izborni sistem, cisto da se zna). Naravno da ne znaju, jer se glasa za liste, a sa liste poslanik postaje onaj koji je poslusan partiji i nasilnoj eliti koja vlada Srbijom od 1944, kad je smenila drugu nasilnu elitu.
Da li lokalni odbornici organizuju zborove gradjana po mesnim zajednicama i/ili delovima gradova? Slabo, a i kad organizuju, odziv je vrlo los (e, to je problem!)
Srpski nacionalisti se busaju u grudi demokratskim tradicijama Karadjordjeve Srbije, a istina je da su sve te tekovine ponistene u doba Obrenovica, da je Sretenjski Ustav vazio samo 2 nedelje, da je Milos na pitanje engleskog konzula “ko je sada pasa u Beogradu?” naprosto odgovorio “Ja sam pasa”. Nikola Pasic je govorio da demokratske institucije ne treba uvoditi jer “ometaju zivot narodni”, imao je ideju drzave zadruge, maltene na nivou prvobitne zajednice.
Podrzavam proteste ako dovedu do rasprave o demokratiji i uopste odnosu medju ljudima u Srbiji. Narod kojem je glavno nacelo “da komsiji crkne krava” ne moze izgraditi uspesno i srecno drustvo.
Sviđa li Vam se komentar:
0
0