Novinarska mreža osudila napad na ekipu A1 u Skoplju

02 Mar 2017

"Pozivamo, zajedno sa potpisanim kolegama i druge novinare i javne ličnosti iz regiona da osude ovaj incident"

Više od stotinu novinara iz zemalja bivše Jugoslavije, okupljenih oko regionalne neformalne inicijative Novinarska mreža, danas je osudilo fizički napad na ekipu makedonskog portala A1 u Skoplju.

U saopštenju Mreže navodi se da su česnici nacionalističkog protesta pod nazivom “Za ujedinjenu Makedoniju” nasrnuli juče u Skoplju na ekipu portala A1 i novinarima naneli fizičke povrede. Novinari su prevezeni u Urgentni centar, gde im je ukazana medicinska pomoć.

Novinarska mreža zatražila je oštru i brzu reakciju države, efikasno policijsko i sudsko procesuiranje, kao i adekvatnu reakciju medjunarodne zajednice i organizacija, a vezano za napad na novinarsku ekipu.

“Podsećamo da je medijska situacija u Makedoniji sve lošija, da su naše kolege koje profesionalno obavljaju svoj posao izložene konstantnim pretnjama i pritiscima i ugrožen im je fizički i profesionalni integritet”, saopštila je Novinarska mreža.

U saopštenju se napominje da je Makedonija iz godine u godinu sve niže na skali medijskih sloboda, a 2016. u izveštaju organizacije Fridom haus (Freedom House) o slobodi medija “iz grupe delimično slobodnih svrstana je u grupu neslobodnih zemalja”.

“Među razlozima tog pada su obelodanjivanje masovnog i nelegalnog prisluškivanja novinara koje je sprovodila Vlada, korupcionaške veze između funkcionera i vlasnika medija, kao i povećan broj pretnji i napada na medijske radnike”, upozorila je Mreža.

U saopštenju se napominje da više od sto novinara iz celog regiona solidarno stoji uz svoje kolege sa A1 i ostalih nezavisnih medija u Makedoniji.

“Pozivamo, zajedno sa potpisanim kolegama i druge novinare i javne ličnosti iz regiona da osude ovaj incident”, piše u saopštenju nakon kojeg je navedeno više od sto imena potpisanih novinara.

Boris Dežulović (Hrvatska)
Vukašin Obradović (Srbija)
Shkelqim Hysenaj (Kosovo)
Borjan Jovanovski (Makedonija)
Boro Kontić (BiH)
Olivera Slavnić (Crna Gora)
Brankica Petković (Slovenija)
Jeta Xharra (Kosovo)
Tamara Skrozza (Srbija)
Eldin Hadžović (BiH)
Petra Lesjak Tušek (Slovenija)
Saša Ćirić (Srbija)
Boris Pavelić (Hrvatska)
Jadranka Kostova (Makedonija)
Una Hajdari (Kosovo)
Matej Zwitter (Slovenija)
Eldin Karić (BiH)
Ladislav Tomičić (Hrvatska)
Sloba Georgiev (Srbija)
Imer Mushkolaj (Kosovo)
Ana Benačić (Hrvatska)
Nedim Sejdinović (Srbija)
Igor Spaić (BiH)
Erjonë Popova (Kosovo)
Norbert Šinković (Srbija)
Predrag Lucić (Hrvatska)
Syzana Firza – Puka (Kosovo)
Aco Kambramov (Makedonija)
Miodrag Sovilj (Srbija)
Lum Ademi (Kosovo)
Lura Limani (Kosovo)
Albulena Sadiku (Kosovo)
Petar Vidov (Hrvatska)
Bekim Muhaxheri (Kosovo)
Sanja Kljajić (Srbija)
Aleksandar Manasiev (Makedonija)
Špela Stare (Slovenija)
Naser Sertolli (Kosovo)
Bojan Cvejić (Srbija)
Visar Prebreza (Kosovo)
Paulina Nushi (Kosovo)
Branka Dragović Savić (Srbija)
Đorđe Krajišnik (BiH)
Amire Qamili (Kosovo)
Marina Radenković (Srbija)
Kushtrim Kadriu (Kosovo)
Larisa Ranković (Srbija)
Maria Cheresheva (Bugarska)
Adelina Ahmeti (Kosovo)
Natalija Ostojić (Srbija)
Elvira M. Jahić (BiH)
Ana Brakus (Hrvatska)
Kaltrina Hoxha (Kosovo)
Astrit Perani (Kosovo)
Dušan Komarčević (Srbija)
Vanessa Čokl (Slovenija)
Jeton Ispahiu (Kosovo)
Atanas Kirovski (Makedonija)
Iva Martinović (Srbija)
Arian Hyseni (Kosovo)
Tamara Opačić (Hrvatska)
Gordana Andrić (Srbija)
Lawrence Marzouk (UK)
Arbana Xharra (Kosovo)
Maja Živanović (Srbija)
Zoran Andonovski (Makedonija)
Kaltrina Rexhepi Dragusha (Kosovo)
Dragana Žarković Obradović (Srbija)
Mašenjka Bačić (Hrvatska)
Jeton Ispahiu (Kosovo)
Ilir Gaši (Srbija)
Arian Hyseni (Kosovo)
Ema Krstić (Srbija)
Astrit Perani (Kosovo)
Damir Kundić (Hrvatska)
Ermal Gashi (Kosovo)
Danka Derifaj (Hrvatska)
Kaltrina Hoxha (Kosovo)
Përparim Isufi (Kosovo)
Maja Jovanovska (Makedonija)
Predrag Blagojević (Srbija)
Saša Kosanović (Hrvatska)
Deniz Sllovinja (Kosovo)
Jelena Veljković (Srbija)
Jerko Bakotin (Hrvatska)
Arben Qirezi (Kosovo)
Jovana Gligorijević (Srbija)
Durim Shala (Kosovo)
Ilko Ćimić (Hrvatska)
Mladen Cadikovski (Makedonija)
Valdet Salihi (Kosovo)
Lada Vučenović (Srbija)
Marian Chiriac (Rumunija)
Doruntina Baliu (Kosovo)
Kalina Simić (Srbija)
Hrvoje Šimičević (Hrvatska)
Nidžara Ahmetašević (BiH)
Mladen Velojić (Srbija)
Plator Gashi (Kosovo)
Ana Novaković (Srbija)
Shkodran Nikçi (Kosovo)
Branko Gerovski (Makedonija)
Miloš Živanović (Srbija)
Biljana Žikić (Slovenija)
Biljana Sekulovska (Makedonija)
Aleksandar Đorđević (Srbija)
Ivor Fuka (Hrvatska)
Faith Joell Bailey (Kosovo)
Dragana Sretenović (Srbija)
Petar Subotin (Srbija)
Petrit Kryeziu (Kosovo)
Tanja Maksić (Srbija)
Davor Konjikušić (Hrvatska)
Ivan Angelovski (Srbija)
Naim Krasniqi (Kosovo)
Hilma Unkić (BiH)
Anamari Repić (Kosovo)
Maja Nikolić (Srbija)
Saška Cvetkovska (Makedonija)
Naser Fejza (Kosovo)
Dušica Tomović (Crna Gora)
Kreshnik Gashi (Kosovo)
Sanja Sovrlić (Kosovo)
Žarka Radoja (Srbija)
Jelena Svirčić (Hrvatska)
Preparim Isufi (Kosovo)
Natalija Zaba (Srbija)
Melisa Skender (Hrvatska)
Qëndresë Mustafa (Kosovo)
Gordana Igrić (Srbija)
Predrag Petrović (Makedonija)
Goran Borković (Hrvatska)
Jelena Ćosić (Srbija)
Jernej Kaluža (Slovenija)
Sidki Ibrahimi (Kosovo)
Nataša Škaričić (Hrvatska)
Zana Cimili (Kosovo)
Milica Bogdanović (Crna Gora)
Selvedin Avdić (BiH)
Dinko Gruhonjić (Srbija)
Viktor Ivančić (Hrvatska)

(Autonomija)