Ekipa beskućnika BiH viceprvak svijeta

28 Oct 2014

Svjetsko prvenstvo beskućnika (Homeless World Cup - HWC) je međunarodni sportski projekat koji je nastao 2003. godine

Reprezentacija besku?nika Bosne i Hercegovine osvojila je drugo mjesto na Svjetskom prvenstvu koje je održano u ?ileu.

Bh. predstavnici su poraženi u finalu od doma?e selekcije rezultatom 2:5.

Na šampionatu su u?estvovala 42 nacionalna tima, a Bosna i Hercegovina je bila jedina zemlja iz regije.

Tre?e mjesto zauzela je Poljska, ?etvrti je Brazil, dok se Rusija plasirala na peto mjesto.

Svjetsko prvenstvo besku?nika (Homeless World Cup – HWC) je me?unarodni sportski projekat koji je nastao 2003. godine.

Cilj mu je pozitivnu stranu nogometa usmjeriti na teško socijalno ugrožene osobe i druge marginalizirane ljude u društvu, kako bi putem sporta promovirali potrebu za pomo? tim ljudima.

Donacija Muhameda Beši?a

HWC je veliko svjetsko takmi?enje, koje priznaju i podržavaju Svjetska i Evropska nogometna federacija te niz profesionalnih igra?a i trenera, me?u kojima su Didier Drogba, Michael Essien, Rio Ferdinand, Alex Feguson, Eric Cantona, Lilian Thuram, Emmanuel Petit, Paolo Maldini, Arsen Venger…

Nogometni reprezentativac Bosne i Hercegovine i ?lan Evertona Muhamed Beši? je bh. reprezentaciji besku?nika donirao novac za kupovinu avionskih karata kako bi otputovali na prvenstvo u ?ile.

Za reprezentaciju BiH na prvenstvu su igrali Semir Hal?i?, Salih Begzadi?, Rijad Krajinovi?, Muamer Begi?, Hasan Begi?, Andrej Živkovi? i Almir Muški?.