Kategorije | Intervjui

ĐORĐE SUBOTIĆ: Vojvodina nije nastala na teritoriji Srbije

Posted on 28 August 2009 by admin

Vojvodini nije poteban Statut. Potreban je Ustav koji će definisati njenu državnost, sa zakonodavnim, izvršnim i sudskim nadležnostima koje će biti deponovane u njenom konstitutivnom…

djordjesubotic.jpgVojvodini nije poteban Statut. Potreban je Ustav koji će definisati njenu državnost, sa zakonodavnim, izvršnim i sudskim nadležnostima koje će biti deponovane u njenom konstitutivnom aktu. Neophodno je pravo raspolaganja imovinom, izvornim prihodima. prirodnim i radom stečenim resursima. Nažalost, aktuelni Ustav ništa za Vojvodinu od toga ne predviđa, pa samim tim ni predlog Statuta koji je usaglašen s njim.

Da li je Vojvodini potreban novi statut i kakav?

- Građanke i građani Vojvodine na dvodnevnom referendumu nisu prihvatili Ustav Srbije! Parlamentarna i izvršna politička elita Vojvodine (Demokratska stranka pre svih), koja je zagovarala ovakav Ustav (a Bojan Pajtić uputio putem Pošte Srbije svim punoletnim građanima Vojvodine pismo, kojim ih poziva da izađu na referendum i glasaju za predloženi Ustav, jer on građanima “obezbeđuje prosperitet”, a Vojvodini “izuzetan razvoj”) a koji Vojvodinu stavlja pod starateljstvo centralističke i nacionalističke Srbije, morala je po onoj narodnoj “narod se pita” da donese odluku kojom se primena ovog i ovakvog Ustava na teritoriji Vojvodine stavlja van snage, jer ga građanke i građani neće. S obzirom da to nije učinjeno, Skupština Vojvodine je u ustavnom roku izvršila svoju obavezu i usvojila Predlog statuta. Republički parlament nije izvršio ustavnu obavezu i Vojvodina se sada nalazi “ni na nebu ni na zemlji”. Statut Vojvodinu dovodi u ustavnu saglasnost i to je njegova jedina prednost.

Vojvodini nije poteban Statut. Potreban je Ustav koji će definisati njenu državnost, sa zakonodavnim, izvršnim i sudskim nadležnostima koje će biti deponovane u njenom konstitutivnom aktu. Neophodno je pravo raspolaganja imovinom, izvornim prihodima. prirodnim i radom stečenim resursima. Nažalost, aktuelni Ustav ništa za Vojvodinu od toga ne predviđa, pa samim tim ni predlog Statuta koji je usaglašen s njim.

Vojvodina sa posebnim istorijskim, kulturnim, nacionalnim, religijskim. geografskim i drugim obeležjima u odnosu na Srbiju ima demokratsko pravo na poseban autonoman status, poput drugih država kojima se ovakvim specifičnim područjima priznaje politički subjektivitet u vidu teritorijalno-političke autonomije ili federalne jedinice. Građani Vojvodine imaju pravo da upravljaju svojim resursima čime se u najvećoj meri garantuje optimalni razvoj ovog područja. Republika Srbija je objektivno podeljena na Vojvodinu i Srbiju i ona to mora da prizna. Vojvođanski politički subjektivitet se danas više uvažava u međunarodnoj zajednici nego u sopstvenoj državi.

Da li Predlog statuta usvojen u Skupštini Vojvodine vodi dezintegraciji ili boljoj funkcionalnosti Srbije i da li je usvojeni predlog pravi odgovor na potrebe Vojvodine?

Predloženi Statut je čak ispod ustavnih mogućnosti. Statutopisci su “brinuli” da slučajno ne učine neki propust i ne zamere se beogradskim gazdama pa i one nadležnosti koje su predviđene Ustavom i nekim republičkim zakonima (primer: raspolaganje i upravljanje železničkom infrastruktutom u Vojvodini) nisu definisane u predlogu Statuta. Statut ne vodi nigde. On podržava status quo jer je preusaglašen sa Ustavom. Srbijanski Ustav Vojvodinu definiše kao nesuštinsku autonomiju, matematičku formulu i budžetski trošak od sedam odsto, sa tendencijiom smanjivanja pa i ukidanja tog troška, odnosno autonomije. Ovakva, bez sadržaja, prazna, autonomija bez autonomije, ne koristi građanima Vojvodine. Ona je korisna samo određenom broju apartčika i služi u klijentelističke i partijske svrhe i kako neko reče na ovom forumu – ima ulogu sigurne kuće za zbrinjavanje partijskih kadrova, pa sve više njih svakog jutra potežu na posao iz Beograda u Novi Sad.

Kojim odredbama bi trebalo dopuniti Predlog statuta usvojen u Skupštini Vojvodine, a koje bi trebalo izostaviti?

Neophodno je što pre u republičkom parlamentu dati saglasnost na predlog Statuta u ovakvom obliku bez ponovog vraćanja u vojvođansku parlamentarnu proceduru. Vojvodina je svoj posao u vezi sa Statutom završila pre deset meseci. Na redu je Srbija da izvrši svoju ustavnu obavezu.

Od oktobra prošle godine prema Vojvodini se trenira strogoća. Centralistička i nacionalistička Srbija nedavanjem saglasnosti na Statut pokazuje moć jačega. Uzburkali su se duhovi pa je usledila i pretnja smrću onim Vojvođanima koji se zalažu za usvajanje Statuta. Ponižava se Vojvodina i sve što je vojvođansko. Čak se i Srpska pravoslavna crkva oglasila povodom Statuta, kao da je pitanje teritorijalne organizacije Srbije neko važno biblijsko pitanje. Za celokupnu atmosferu, namerno stvorenu. povodom Statuta najodgovornija je Demokratska stranka, kao stožer vladajuće većine u republičkom parlamentu. Predlog Statuta je morao dobiti sagalasnost republičkog parlamenta najkasnije u novembru prošle godine.

Da li koncept regionalizacije može biti adekvatna zamena ili samo dopuna procesa decentralizacije Srbije?

Pokrajinska autonomija je devalvirana i kao pojam i kao praksa aktuelnim Ustavom, a posebno neusvajanjem Statuta u republičkom parlamentu. Mera autonomnosti koja je potrebna da se reši pitanje Vojvodine je Vojvodina federalna jedinica u Federativnoj Republici Srbiji. Kada je Vojvodina u pitanju neophodno je imati u vidu i sledeće činjenice:

- Vojvodina nije nastala na teritoriji Srbije! Vojvodina je u Srbiju unela svoju teritoriju i svoje organe vlasti. Ona je istorijska pokrajina i rezultat je antifašističke borbe. Nije Srbija osnovala Vojvodinu i nije ona osnovana aktuelnim Ustavom kako je to u njemu definisano.

- Raspadom SFRJ za razliku od ostalih sedam konstituenata jugoslovenskog federalizma jedino vojvođansko pitanje nije završeno. Republike su postale samostalne države, a na Kosovu je proglašena nezavisnost i priznata od više od 50 zemalja. Nije završeno ni raspadom državne zajednice Srbija i Crna Gora. U tu zajednicu je Srbija prema Ustavnoj povelji ušla sa autonomnim pokrajinama Vojvodinom i Kosovom. Kosovo se bori za priznavanje svoje nezavisnosti, a Vojvodina je definisana kao “nesuštinska” autonomija, odnosno autonomija bez autonomije.

- Vojvodina se nalazi u “unutrašnjem kolonijalizmu” već devet decenija. Izložena je ekonomskoj eksploataciji i eroziji nasleđenih kulturnih vrednosti. Režimi i države su se smenjivali, a eksploatacija je ostajala, jačala i traje i danas. U Evropi nema primera države koja toliko eksploatiše “sopstveni” region. Veliki sistemi i samouprava opština i gradova su devastirani, a Vojvodina nekada pri vrhu razvijenosti uz Sloveniju, sada se upoređuje sa Crnom Gorom.

Srbiji je potreban novi Ustav. Novi Ustav mora napraviti definitivni raskid i diskontiniutet sa Memorandumskom Srbijom. Taj miris Memoranduma, a kad je o Vojvodini reč i ukus prokislog jogurta prisutni su kako u Ustavu, tako i u celokupnoj atmosferi stvorenog oko Statuta Vojvodine. Novi Ustav treba da prekine i sa srbijalizmom i srbijalizacijom Vojvodine, a njena multietničnost i multikulturalnost moraju se uvažavati u svakodnevnom životu.

Federalizam je univerzalna svetska vrednost oko koje treba da se koncentrišemo. To je jasan koncept i treba da bude određen kao programski cilj za unutrašnje političke snage, a spolja prepoznatljiv i uvažen. Federalizam je lek za Vojvodinu i koristan za Srbiju.

Autor je predsednik organizacije civilnog društva Vojvođanski klub

(e-novine)

57 Comments For This Post

  1. Lala Says:

    Vojvodinu treba proglasiti -samostalnom,pa ce “gospoda” iz Beograda prestati da izigravaju ROBOVLASNIKE,koje ne interesuju kako robovi zive !

  2. salaš Says:

    Ništa nije nastalo na teritoriji Srbije.Današnja Srbija je nastala na teritoriji svačijoj pomalo…

  3. SLOBODNI VOJVOĐANIN Says:

    Vojvodina treba da je nezavisna,da upravlja svim svojim resursima – sama sobom.Vojvođani nisu mentalno retardirani,ni nesposobni pa da imaju staratelja koji će im određivati šta smeju a šta ne,šta im je potrebno a šta nije.U sadašnjoj situaciji koja ne samo da liči već i jeste kolonijalna,vojvođanska autonomija je samo mrtvo slovo na papiru.Adekvatni naziv bi joj bio KVAZIAUTONOMNA KOLONIJA VOJVODINA.Pitanje je samo imaju li Vojvođani dovoljno snage i volje da se izbore za sebe.

  4. Majctop Says:

    Banat treba da je nezavisan, da upravlja svojim resursima – sam sobom …..bla…bla…Bačka treba da je nezavisna, da upravlja svojim resursima – sama sobom …..bla…bla…Srem treba da je nezavisan, da upravlja svojim resursima – sam sobom …..bla…bla…Mačva treba da je nezavisna, da upravlja svojim resursima – sama sobom …..bla…bla…. Može se ovo i dalje usitniti: Novi sad treba da je nezavisan, da upravlja svojim resursima – sam sobom …..bla…bla…Novi Banovci treba da su nezavisni, da upravljaju svojim resursima – sami sobom …..bla…bla…A može i još više da se usitni: Naselje Kablar u Novim Banovcima treba da je nezavisno, da upravlja svojim resursima – samo sobom …..bla…bla…

  5. Luka Says:

    Za Majstora:

    Ne nezavisno u klasicnom smislu, vec Vojvodina treba da prestane da bude zavisna od Beograda tj. Srbije. A unutar Vojvodine Zrenjanin ili Sremska Mitrovica treba da ne budu zavisni od Novog Sada. Kapito?

    Nazalost mi smo i dalje zavisnici. Zavisimo od Beograda.

  6. Majctop Says:

    Bolje da zavisiš od Beograda nego od Budempešte ili Zagreba. Zar ti stvarno vjeruješ da neko može da bude nezavisan? Ja ću ti otkriti tajnu. Moće se biti danas nezavistan, ali se taj vremenski period mjeri u milisekundama

  7. Semtex Says:

    Majstore od Novih Banovaca objasni ti ljudima na ovom sajtu kakvi su putevi u Pazovackoj opstini, recimo od Starih Banovaca do Stare Pazove?!
    Mogao bih i da nam pojasnis sta se desava sa obecanom kanalizacijom, novim domom zdravlja, putevima naravno i divljom gradnjim koja u Novim Banovcima moze da se uzme za primer lose gradnje!?

  8. Lala Says:

    Majstore, bjezi u… odakle si dosao i ne raspravljaj o cemu nemas blage veze ! Vojvodina nije Bosna i slicna vukojebina !

  9. Majctop Says:

    Бојим се да ти немаш везе у глобалном смислу.

  10. Ciceron Says:

    Autonomaski zagovornici teze o “istorijsko-kulturolosko-regionalnim posebnostima” Vojvodine i sve uporniji zagovornici teze o nekakvom “vojvodjanskom indentitetu” nikako da konacno pojasne sledece:

    1. kada je to oblast, regija ili eto pokrajina Vojvodine imala specificum drzavnosti??? Mislim kontinuirano istorijski, jer cak i Ustav SFRJ i SR Srbije iz 1974 je SAP Vojvodinu ipak takodje definisao i u sastavu SR Srbije(cl 3 Ustava SR Srbije iz 1974, kao i cl 1 Ustava SFRJ)

    2. od kada to postoji neki ad separatum “vojvodjanski nacionalni identitet”???

    3. zasto se uporno namerno precutkuje, namerno gura pod tepih, namerno izbegava reci cinjenica da je nastanak Vojvodine bio veoma usko povezan sa srpskom nacionalnom idejom, tj srpskom autonomskom idejom u odnosu na Austro-ugarsku. Zasto se precutkuje istorijska cinjenica da su prve prave autonomaske ideje i autonomaske tendecije u Vojvodine ponikle i potekle i razvijale se iz srpskog nacionalno-oslobodilackog programa vojvodjanskih Srba, jos s pocetka XVIII veka pa sve do 1918. Dakkle te ideje su od osnivanja “Vojvodstva Serbskog”(odatle i naziv Vojvodina) u kontinuitetu imale za cilj odvajanje Vojvodine od KnK monarhije i prilazak matici Srbiji. Tada se iz Vojvodine nije pljuvalo po Beogradu i Srbiji, kao danas.

  11. Ciceron Says:

    Niko ne spori da Vojvodina kao regija treba da ima finansijsko-ekonomsku autonomnost, razvoj i stabilnost i niko ne spori da pare treba da ostaju tamo gde se i stvaraju. I niko ne spori da regija Vojvodine ima i svojih specificnosti. Ali vezivati pitanje finansijske i ekonomske autonomije sa nekakvim “vojvodjanskim nacionalnim identitetom” i sa tezom “Vojvodjani su jedno a Srbijanci su drugo” to su umetnute i kvazi-teze, sracunate na to da razdvoje, PODELE vojvodjanske Srbe od Srba u Srbiji. Jer i pojam Vojvodjani i pojam Srbijanci to su su umetnuti vestacki pojmovi. Ja sam npr rodjen i zivim u Beogradu dakle u Srbiji ali nikad ne dozvoljavam nekom da me naziva “Srbijancem”. Zato sto se nacionalno osecam i izjasnjavam kao Srbin. To pravo mi niko ne moze oduzeti! Kao sto imam dosta poznanika i prijatelja u Vojvodini koji se takodje nacionalno izjasnjavaju kao Srbi iz Vojvodine a ne kao “Vojvodjani”

  12. Ciceron Says:

    I nije mi zaista jasno zasto se uvek prilepi etiketa “velikosrpski nacionalizam” za svakog ko npr kaze da bi Vojvodina trebala da ostane u sastavu Srbiji ili ako npr pokusa da ospori teze o “nacionalnim posebnostima Vojvodjana”. Zasto je to “velikosrpski nacionalizam”??? Mislim sta se sa tom opskurnom kvalifikacijom zeli reci??? Da li se mozda zeli “dokazati” da u Vojvodini nema Srba???

  13. SLOBODNI VOJVOĐANIN Says:

    Ipak je najbolje da Vojvodina ne zavisi ni od Beograda, ni od Budimpešte a ni od Zagreba.Vojvodina je punoletna, nije mentalno retardirana da bi joj trebao staratelj.Vojvodina zna da se organizuje,to je već pokazala i u prošlosti, zna da upravlja sama sobom.Pri tome nije isključiva i neguje saradnju sa svima drugima.Uvažava različitosti jer je na njima i nastala.
    Vojvodina je sposobna da se izgradi i da opstane, bilo kao samostalna jedinica, bilo kao federalna jedinica u okviru države.Majstore,majstore, loš ti je zanat i nisi baš neki majstor.

  14. Luka Says:

    Mene nesto drugo zanima, ali je opet vezano za temu…

    Zanima me koliko novca iz Vojvodine ide u zajednicki sistem RTS ( RTV) i takodje me zanima kako je moguce da RTS (BEOGRAD) ima odlicne (i skupe) filmove a RTV (Vojvodina) je poslednjih meseci bombardovana drugorazrednim ruskim serijama (a nadje se tu i po koja trecerazredna americka i italijanska).

    Drugim recima, znamo da Beograd misli da smo provincija, ali da li mi to moramo negovati? Zasto na RTV Vojvodini nekad ne mozemo pogledati film A produkcije? Mislim svestan sam ja naseg polozaja, ni ne trazimo previse A filmova (ne daj Boze jednom nedeljno ili vise) nego onako ponekad, za praznike, par puta godisnje.

    Mozda da pozajme od RTS-a, oni ionako skoro svaki drugo vece imaju neki film visoke produkcije. Mislim da zamole uljudno ovi iz RTV-a, da braca iz RTS-a ne pomisle da smo bezobrazni sto trazimo dobre filmove. To je kao kada se pregladneo covek prejede pa mu ne bude dobro, tako i mi, za pocetak, dva filma godisnje. Nama u Vojvodini je to puna kapa. Navikli smo. Ne mora ni biti najnoviji film.

  15. Majctop Says:

    Ja sam velikosrbski nacionalista i saopštavam vam da je cijela priča o posebnosti vojvodine, o odlasku novaca u Beograd, šuplja priča za naivne. Bolje da dajete novac u Beograd nego u Beč ili Budimpeštu, manje će to da vas košta.

    Radi se na projektu rasparčavanja srbskog nacionalnog korpusa u najsitnije detalje kako se ne bi mogli mobilisati veću vojsku i vratiti svoje teritorije nazad. KiM je otišlo, Vojvodina je na putu, slijedeća je Raška oblast.

    Ja sam protiv toga da mi Srbi živimo na Balkanu u 5-6 država u kojima ćemo svi biti manjina.

    Srbi su najveći i najbolji narod na Balkanu i kao takvi treba da imamo svoju jedinstvenu državu. A mi ćemo se bez stranaca dogovoriti unutar države o svojoj unutrašnjoj administrativnoj podjeli na regione.

    A onda ćemo svi gledati filmove kakve hoćemo. Ja hoću da gledam ruske filmove, ali mi puštaju samo američke.

  16. salaš Says:

    Za MAJCTOP-a:

    Da li je za tebe prihvatljiva ideja da se Srbija podigne za još jedan sprat.Mislim da bi tako svima bilo dobro.

    1.) Srbija bi bila duplo veća nego što je sada,

    2.) Sa komšijama ne bi bilo problema…

    Mislim,to se zove kompromis…

  17. Luka Says:

    Eh Majstore, pa ti ne hvatas RTV Vojvodine izgleda, svaki dan Rusi. Bez pauze.

    Nego kad vec pricas o Svi Srbi u jednoj drzavi… Ajd ti nama lepo objasni kako je to moguce da su Vojvodjani Srbi u Austriji i Austrougarskoj vise bili za Srbiju nego Vojvodjani Srbi posle ujedinjenja sa Srbijom?

    I sta mislis zasto je Jasa Tomic posle ujedinjenja rekao da ce se Vojvodina opet morati boriti za svoja prava, ali da ce se umesto u zatvora u Vac, ici u Pozarevac?

  18. Majctop Says:

    Moram da podsjetim da je Jugoslavija postala od Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca koja je nastala ujedinjenjem Kraljevine Srbije, Kraljevine Crne gore i Kraljevine Slovenaca, Hrvata i Srba.

    Vidimo da tu nema nikakve Vojvodine ni Kosova i Metohije kao učesnika u stvaranju jedne veće države.

    Ja vas neke srbe uopšte ne razumijem. Draže vam je da se borite za svoja prava na njemačkom u Beču ili mađarskom u Budimpešti, nego na svom srbskom u Beogradu.

    Ima li ko da mi objasni ovaj fenomen?

  19. Majctop Says:

    Pošto dugujem još jedno objašnjenje evo ga sada naknadno:

    Naš neprijatelj pravi takvu situaciju da ni jednom srbinu na balkanu nije dobro gdje god da se nalazi. I zato tražimo izlaza na sve strane osim u varijanti da nešto svi skupa pokušamo.

    A sada da i ja nešto pitam:

    Ima li ko da mi objasni da li ovaj sajt finansira neka strana organizacija, ili je finansiraju sami stanovnici Vojvodine ili možda dobijaju pare iz budžeta Srbije?

  20. Anđeo Čuvar Says:

    Vojvodina je svoju DRZAVOTVORNOST unela 1918 u nikad dotle postojecu drzavu, Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca.
    Mnogi, da li slucajno (iz neznanja) – ili namerno (provokatorski) – previdjaju – da je Vojvodina NASTALA KAO EKONOMSKI PROJEKAT AUSTRO-UGARSKE – PRVO I OSNOVNO – da isusivanjem mocvara i stvaranja plodne ravnice prehrani dobar deo Carevine – a izgradnjom kanala stvori plovne puteve za prevoz robe i ljudi iz jednog dela u drugi.
    Tim povodom i jesu dovodjeni – i Srbi – i Nemci – Madjari – Slovaci – Rusini i drugi: da to ostvare.
    Ne zaboravite da su izbegli Srbi sa Kosova – pod vodjstvom Carnojevica – MILOSCU beckog dvora – bili primljeni u Vojvodinu pred turskim zulumom: a tu zahvalnost nisu zaboravili – i bili su na strani Beca u Madjarskoj revoluciji: pa su zato i imali privilegije i polozaj.
    Znate, treba malo i elaborirati floskule kojim se neki gadjaju (namerno!) – da je Vojvodina – “iskljucivo i jedino plod Srba i njihovog delovanja”.
    Do 1918 – i nasilne kolonizacije – Srbi su u Vojvodini predstavljali – ali ponosnih i casnih! – 30%.
    Pa nemojte mi reci da ovi drugi nisu nista uradili po pitanju razvoja i procvata Vojvodine – a Nemaca je bilo vise.
    A svi vojvodjanski srpski prvaci – koje mnogi olako uzimaju u usta – i masuci njima kao zastavom – ukljucujuci tu – i Dositeja – i Zmaja – i Steriju – kojeg god hocete – SVI SU LISTOM BILI SKOLOVANI U BECU – PESTI – PRAGU itd itd.
    Nijedan od njih nije bio skolovan i obrazovan u Srbiji!
    I ko da ih tamo obrazuje?
    Nepismeni Knez Milos Obrenovic?
    Ne – nego su oni svoje evropsko obrazovanje i kulturu – stecenu u AustroUgarskoj zeleli da prenesu na svoju primitivnu “bracu” preko Save i Dunava.
    ALI UZALUD!
    Jer su LISTOM vrlo brzo shvatili ko su oni – i sta su.
    Pa su tako zavrsili – i Sterija – i Dositej: najurise ih iz te bratske Srbije – cim su zinuli.
    I molim Vas da me – i nas – vise postedite tih prica da smo “svi mi jedno” – kad nismo: to vase “bratimljenje” je jedno siledzijstvo – jer nas s jedne strane grlite – s drugom rukom drzite nam noz pod vratom – i jos rujete po dzepu.
    Koliko ja znam – to nije nikakvo “bratstvo”.
    I zato je najbolje – da vi nas ostavite na miru; radite svoj posao – mi cemo svoj: i svako gazda u svojoj kuci – pa smo mirni.
    U suprotnom – imacete vi problema sa Vojvodinom – itekako.
    A sto je vise pritiskate – time stvarate veci Otpor.

  21. dr. Says:

    majstore: fenomen je takvo razmisljanje kao vase, i to u godini 2009. nema nikakvog nevidljivog neprijatelja! sami ste sebi neprijatelji! tu gde ste je zato sto ste takvi kakvi jeste. tu ste gde ste je i zato sto ste se ponasali isto kao sto se sada ponasate! tu gde je srbija je zato sto je takva kakva je! a mnogi nemaju nista protiv beca, budimpeste itd.! izolovanih plemena ima jos samo nekoliko u dzungli i u srbiji.

  22. Majctop Says:

    Srećan vam put do tamo gdje hoćete da krenete. Presrećan sam što ste savremeni i moderni te živo pratite svjetska dostignuća u modernoj sociologiji, vatikanskoj istoriji i drugim društvenim naukama.

    Ja ću da ostajem u svojoj džungli na nekoj lijani sa ostalim primitivcima iz svog plemena, da vas posmatram sa strane kako nezaustavljivo srljate u globalni napredak.

    Niko mi ne odgovori ko finansira ovaj sajt?

    Ako vas u najvećoj mjeri finansiraju izvana, nemam šta da dodam – sve se samo objašnjava. Onda je sasvim logičan poriv da se izmišljaju kojekakvi izgovori i uzdižu u nebesa austrijanci i mađari. Na kraju krajeva za taj posao se i dobija plata, jel’da?

    Ja uvijek kada hoću da ta dva naroda vidim u lijepom svijetlu kako s ljubavlju zaneseno i poletno isušuju naše močvare, pred oči mi uvijek iskoče scene ubijanja mojih primitivnih saplemenika. Nikako to da potisnem u drugi plan. Možda bih uspio kada bih dobio dobar posao u nekoj NVO, kao mnogi.

  23. Semtex Says:

    “Niko mi ne odgovori ko finansira ovaj sajt?”

    Majstore ja jos uvek cekam, kao i ostali ovde na ovom sajtu na odgovor na moja predhodna pitanja.

  24. Majctop Says:

    Semtex, ja na tvoje pitanje ne znam tačan odgovor, jer ne pripadam vladajućim krugovima. Mada mogu pretpostaviti da se tu radilo o klasičnom predizbornom folkloru tj. o obećavanjima brda i dolina, a možda ipak postoji plan za to, ali se nema para za realizaciju pošto treba vraćati nepovoljno uzete kredite i plaćati reket NATO savezu i SAD.

    A za moje pitanje znam odgovor, али то хоћу да чујем и од других. Овај сајт финансирају углавном странци ради модификовања србског менталног склопа у циљу лакшег прихватања нестанка србског идентитета са Балкана.

    Има ли ко да се клади са мном на ову тему?

  25. dr. Says:

    jeste majstore, ceo svet je protiv srbije! srbija igra jednu ogromnu ulogu na svetu. igrala je u prošlosti i igraće i u budućnosti. zato se sve tamne sile ovog sveta fokusiraju na srbiju i ulažu neverovatne sume kapitala i truda da bi oštetili srbiju.
    majstore: većina sveta ni ne zna gde je srbija!!!

  26. Luka Says:

    @ DR.

    Srbija je zapravo jedna zaostala zemlja. Ali to nije najveci problem. Najveci problem je sto se vecina intelektualne i politicke energije trosi na samouveravanje kako je naucni i tehnoloski razvoj zapravo zamka za Srbiju.

    To se posebno vidi u medijima. Cak i najliberalniji mediji iskljucivo prate vesti samo o Srbiji, u Srbiji, za Srbiju itd. Naravno da ce onda ljudi kao sto je Majstor imati iskrivljenu sliku sveta i svog mesta u svetu.

    Mi jednostavno nenamo osnovne informacije sta ljudi zapravo rade u Makedoniji, Madjarskoj, Holandiji ili Norveskoj. Za Norvesku cujemo kada se izlije nafta u more ili za Makedoniju kada se prevrne brod, ali zapravo mi ne znamo kako ti ljudi tamo zive, sta rade, na kom su tehnoloskom nivou…

    Mi nismo izolovani samo sengenom, vec smo informativno izolovani od sveta. I zapravo smo neuki ako vec nismo glupi. A tzv. seljacka/narodna mudrost kojoj vecito podilazimo je samo opravdanje za tu neukost i neobrazovanost.

  27. Luka Says:

    Nazalost, i ovaj sajt ma koliko ga cenio se zapravo samo bavi Vojvodinom i Srbijom.

    Ime sajta je autonomija.info i bilo bi nam vrlo dragoceno kada bismo znali kako funkcionisu autonomije ili regije u Italiji, Spaniji, Austriji i drugde. Ljudi ovde i pored wikipedija i Interneta nazalost i dalje nemaju osnovnu predstavu o tome, a da ne govorimo o ljudima koji nemaju iskustvo sa Internetom.

  28. Semtex Says:

    “Mi nismo izolovani samo sengenom, vec smo informativno izolovani od sveta. I zapravo smo neuki ako vec nismo glupi. A tzv. seljacka/narodna mudrost kojoj vecito podilazimo je samo opravdanje za tu neukost i neobrazovanost.”

    Lepo receno Luka, tacno u centar, zato i imamo mnogo “majstora” u Srbiji. Svi majstori a nista nezandu!

  29. Majctop Says:

    Po pisanju Dr. mnogi ne znaju gdje je Srbija, ali oni koji su je bombardovali veoma dobro znaju svaki njen kamen. Izučavali su je danima i noćima dok je nisu naučili napamet. A znate lišto je to tako urađeno? Zato da bi vi lakše isposlovali nekakvu autonomiju i nastavili proces. dekomponovanja srbskih teritorija. Zašto vi malo radi promjene ne postanete zagovornici autonomije Srba u Hrvatskoj? Tamo su Srbe pobili jer su se borili za elementarna ljudska prava i autonomiju, tamo se desilo najveće etničko čišćenje u novijoj istoriji, a vi o tome ne zborite. Samo vas interesuje ono što je u radijusu 10KM oko vas. To i jeste odlika nove nacije u nastajanju koja se zove vojvođani i koja sa Srbima ima zajedničko samo srbski jezik kojim govori.

  30. sremac-ortodoxni Says:

    @Andjeo cuvar

    Nije cela Vojvodina nastala kao ekonomski projekat KundK nego samo teritorija sa leve strane Dunava, sremski plato sem delova uz Savu nije imao problema sa poplavama i bio je kroz vekove daleko nastanjeniji od Backe i Banata a samim tim je imao i ima svoju posebnost u odnosu na teritorije sa druge strane Dunava.

    Vojvodina svoju drzavsnost NIJE unela u Kraljevinu SHS jer kao drzavna tvorevina NIJE postojala (sem u periodu 1849-1860 a i tad nije imala izvrsnu vlast jer je niko u KundK nije samostalno imao). Delegati novostvorene skupstine Baranje, Backe i Banata su 25.nov.1918 doneli odluku pristupanju novoj drzavi Kraljevini SHS, a dan ranije 24.nov1918 su narodni poslanici iz Srema doneli odluku o prisajedinjenju Srema novoj drzavi. Dakle, Vojvodina 1918 kao drzavna tvorevina nije postojala a samim tim nije ni mogla da unese svoju drzavnost u Kraljevinu SHS.

    U vezi ovoga imate i tablu okacenu na glavnu filijalu Vojv.banke preko puta Miletica.

  31. sremac-ortodoxni Says:

    Eh da… u Sremu vec postoji ideja za referendumom o politickoj i finansijskoj samostalnosti u odnosu na vlasti iz NS. Srem je prirodno i ekonomski vezan za Beograd, pogotovo njegov sremski deo (N.Beograd, Zemun), ljudi su stvorili egzistenciju na poslovnim vezama, zaposlenjima, skolovanju u tom delu Beograda. Tako da medju uspesnijim i obrazovanijim stanovnistvom vec postoji neka klica te ideje a da li ce biti instutitizovana kroz neku od postojecih partija ili kroz novu regionalnu (mislim na Srem kao region) stranku bumo videli… U svakom slucaju nikome ne pada pamet da preko Fruske ide po misljenje i po novce.

  32. sremac-ortodoxni Says:

    Uzgred, o raspolozenju srpskod dela stanovnistva Srema u okviru KundK govori i to da su u toku I svetskog rata mnogi stanovnici prelazili Savu da ratuju, da ratuju ali na strani Kraljevine Srbije. Svedocanstva o tome postoje u vise sremskih naselja (Batajnica, Popinci, Banovci) u vidu spomenika sa spiskovima poginulih u ratovima 1914-18 a na strani njihove sabrace sa druge strane Save. Raspolozenje nije drugacije ni sada, ma sta govorili politicari kao G.Jesic ( cekamo da vidimo Peconijevu reakciju, da li ce da ga podrzi ili pusti niz vodu)…

  33. sremac-ortodoxni Says:

    Sad videh da sam napravio gresku… Narodno vece Baranje, Backe i Banata a dan pre njih Skupstina Srema NISU doneli odluku o pristupanju Kraljevini SHS (koja tad uzgred nije ni postojala) vec Kraljevini Srbiji. Sto bi za autonomase bila jos crnja fora…

  34. Luka Says:

    Pitanje za Majstora:

    Koliko je procentualno Hrvata, Madjara, Rusina i Ukrajinaca zivelo u Vukovaru, Kninu, Benkovcu, Iloku i Belom Manastiru 1994. godine?

  35. Majctop Says:

    Лука, одговор на то твоје питање је небитно и минорно у односу колико је у задњем стољећу Срба побијено и етнички очишћено. Ја сам борац за србска права, а не хрватска. Ионако је стотине хиљада хрвата постало од нас срба католичењем, тако да је дискутабилно говорити о броју хрвата на србским етничким просторима.

    Има ли срба у Мађарској и каква су им права или у Румунији. Хајде се мало борите да ти срби добију аутономију. Чусте ли за лужичке србе? Дајте мало да се борите и за њихову аутономију док их нису скроз асимиловали у германе.

  36. AxeZ Says:

    @budala-ortodoxna,
    Jebe nam se dal je bila kraljevina srbija ili shs, niste imali vecinu nikome da se pripajate ili mozda mislis da manjina, tj, negde oko trecine gradjana ima prava da odlucuje u ime 100% gradjana.
    To mozda u srbistanu nazivaju demokratija, u civilizovanom svetu se to naziva, veoma, veoma drugacije…recimo okupacija?

  37. Andjeo Cuvar Says:

    Prosto me cudi da se indoktrinisani komentatori i komentari nisu pojavili ranije.
    Postovani “ortodoxni” (zadojeni) – vidim da se pozivate iskljucivo na “pobednicku” verziju istorije.
    Naravno, svi smo svesni njene jednostranosti, “friziranja” i preuvelicavanja – toliko svojstvenih (pogotovo balkanskim) “pobednicima”.
    Istina je, naravno, uvek negde na sredini.
    Vojvodina JESTE ratni plen Srbije i novoformirane Kraljevine SHS – koji su odredile svetske sile Versajskim Mirom – kada je Austro-Ugarska bila namerno pocepana – a delovi podeljeni i stvorene nove drzave.
    Procesljajte malo po istoriji – i naci cete podatke da je Austro-Ugarska u predvecerje I sv. rata planirala decentralizaciju – gde je Vojvodina trebala da dobije status drzave-clanice.
    Drugo – formalnu odluku o ujedinjenju je donelo “Vece” krnjeg sastava – u smislu da su Srbi – tada – u Vojvodini – predstavljali 30% stanovnistva: Nemci i Madjari nisu bili ukljuceni u proces odlucivanja – tako da je ta odluka vrlo dubiozna; u pravnom i politickom smislu.
    Nema legitimitet.
    To bi bilo isto kada bi danas – recimo – madjarska manjina u Vojvodini na Skupstini proglasila Nezavisnost Vojvodine.
    Da li biste priznali odluku takve Skupstine?
    Ne bi.
    Kako onda mozete da mi pravdate odluku Krnjeg Veca Srba, Bunjevaca itd – za koje se zna – da je iza toga stojala tadasnja srbijanska Vlast – koja je rukovodila, preko Jase Tomica i njegovih radikala procesom pripajanja Vojvodine Kraljevini SHS.
    I tek je Vasa Stajic i krugovi bliski njemu – bili skepticni po pitanju bezrezervnog prikljucivanja Vojvodine – jer su s pravom smatrali – a to je danas i dokazano – da ce to Vojvodjane skupo kostati.
    Mi danas – ovde – dokazujemo – i preinacujemo neligitmnu odluku Vojvodjanske Skupstine 1918 – vracamo je u prvobitno stanje.
    Smatramo to – i pravno – i moralno – kako god to hocete – legitimnim.
    Jer – Vojvodina – jeste – SILOM – prikljucena Srbiji.
    I nad njom se sprovodi KOLONIZACIJA.
    I u ekonomskom, i u politickom, demografskom i svakom drugom smislu te reci.
    A kolinizacija je drugi izraz za OKUPACIJU.
    U Vojvodini se 90 godina sprovodi tiho etnicko ciscenje manjina.
    Citav Svet bruji protiv Etnickog Ciscenja – a niko da se seti Vojvodine.
    Jer – kako objasniti da Srbi danas u Vojvodini predstavljaju 65% stanovnistva.
    Prirodnim kretanjima?
    Ne.
    Nasilno.
    Planirano i sprovodjeno odlukama u Beogradu.
    Da bi se ucvrstila Kontrola i Vlast nad Vojvodinom i njenim resursima – zitom, kukuruzom, naftom, gasom – NOVCEM.
    80% Vojvodjanske zarade ide Beogradu.
    A Vi gospodine – ortodoxni – ako Vama to odgovara molim.
    I nemam nista protiv da tim povodom od vas zatrazim 80% vasih ukupnih prihoda i imovine.
    DAJTE!
    Jer, toliko otprilike Beograd i Srbija uzimaju Vojvodini.
    Pa, ako ste Vi i Vama slicni – “ortodoksni” – ludi da dajte toliko Beogradu – ja – i meni slicni – nismo.
    I tu ce puci tikva.
    Pre – ili kasnije.
    A Vi vidite – i procenite – ko ce – profitirati od osamostalenja.
    Vi – koji zelite i dalje da ostanete pod takvom Srbijom.
    Ili MI – koji zelimo 100% nasih novaca i imovine u nasim rukama.
    Pa – na volju Vam.
    Ili sto Karadjordje rece:
    Kojekude Srbijo.

  38. salaš Says:

    Pa gde to ima???

    8 Pitanja,

    7 odgovora.

    Nešto tu nedostaje…

  39. ujvideki Says:

    Svaka cast gospodine Suboticu na hrabrosti i izjavama, da u ovakvoj sovinistickoj i nacionalistickoj sredini imate hrabrosti da im napokon kazete istinu.

  40. Dejan Says:

    Ma najbolje je da Novi Banovci postanu distrikt, posto zavisimo od Beograda a nalazimo se na teritoriji Vojvodine iako nas nista ne vezuje za nju, ili jos bolje mogli bi da osnujemo svoju drzavu pa da budemo Monako :) )))))))))))))

  41. Semtex Says:

    Dejane zalosno je to sto zavisite od Beograda, time bi se retko ko pametan pohvalio.

    “nalazimo se na teritoriji Vojvodine iako nas nista ne vezuje za nju”

    Naravno da vas ne vezuje nista, koliko se vas iz Novih Banovaca poreklom iz Srema?

  42. Majctop Says:

    Anđelu čuvaru, mora da si ti nasljednik milosrdnog anđela, kakvo mišljenje imate o kolonizaciji Kosova i Metohije šiptarima, kakvo mišljenje imate o kolonizaciji RSKrajine hrvatima nakon etničkog čišćenja Srba, a kakvo imate mišljenje o kolonizaciji Sarajeva koje je sada 95% muslimansko, a ni u vrijeme otomanskog carstva to nije bio slučaj, bilo je mnogo više Srba u njemu.

    Anđelu ti direktno zagovaraš i opravdavaš uništenje Srba kao naroda. Ako nas tjeraju vijekovima sa svih naših ognjišta (nabrojao sam ti samo neka), moramo negdje da odemo i naselimo neka druga područja. Ili bi ti volio da nas nestane i preselimo na nebesa? Uostalom radiš na tome sa svojim propagiranjem te ideje.

    Projekat Vojvodine dio je većeg projekta uklanjanja Srba sa njihovih vijekovnih teritorija i vidim da ima ljudi koji vole da rade na tom projektu što iz ljubavi što iz finansijskih razloga. Jedino ne znam kojih je više od ove dvije skupine.

  43. Vojvodina Vojvodjanima Says:

    A ko i zašto uništava kulturu i običaje vojvodjanskih Srba?

  44. kole Says:

    Samo citam i pitam se dali ste vi normalni sta pa vibi da rasturite i ovo malo Srbije sto je ostalo svaka vam cast ja sam Vojvodjanin al srpski i volim celu svoju zemlju a nedelim je na vovodjanske srbe sumadiske itd. Smirite srasti dok je srba ovo ce srpsko biti a vi imisljavajte samo videli bi vi sta bi se desilo kad bi ovo bilo nezavsno pa madjar doso po svoje hrvat nemac a vi srbi ajd u srbiju odakle ste i dosli ZIVELA SRBIJA

  45. Semtex Says:

    Dragi Kole dosao si da lajes na pogresno drvo. Trebao bi malo da se zapitas zasto je Srbija u ovakvom stanju vec 20 godina i zasto sve vise Vojvodjana sve glasnije razmislja o nezavisnosti Vojvodine.

  46. Lily Says:

    Tacno, Vojvodina je pri formiranju Kraljevine SHS prikljucena Srbiji, to je cinjenica. Na zalost kad demokrate “odu” sa vlasti, docice satrapi koji ce narednih deset godina staviti Vojvodjanima na vrat novi jaram, ako se ne izborimo za autonomiju A oni koji vole da budu pljackani i ponizavani u ime svoje nacije, pushice i vikati dajte nam josh malo, volimo da nas karate! Budale neopojane! 1988 su Vojvodjani vikali Slobo slobodo, i dobili ono shto zasluzuju. “Patriote” su ili budale ili dobro placeni izdajnici. Ako Vojvodjani imaju i zrno ponosa i zele dobro sebi i svome potomstvu, moraju s e izboriti za svoju buducnost.

  47. Limes Says:

    Bravo Djole!!

  48. Slobodni beograd Says:

    Majstore, majstore,
    Da Te malo podsetim na istoriju Jugoslavije.
    24. novembar 1918. Središnji odbor Narodnog vijeća SHS proglasio ujedinjenje Države Slovenaca, Hrvata i Srba sa područja bivše Austro-Ugarske Monarhije s kraljevinom Srbijom i Crnom Gorom u jedinstvenu državu Srba, Hrvata i Slovenaca. Dakle, ujedinile su države Hrvatska i Slovenija, kao sukcesori Austrougarske, sa Kraljevinom Srbijom i Crnom Gorom. O tzv. “Podgoričkoj skupštini” koja je po svemu bila neregularna, da ne govorimo, jer je ona uz prisustvo strane vojske, proglasila tzv “ujedinjenje ukidajući međunarodno priznatu državu Crnu Goru, koja je imala dinastiju, parlament, vladu, ustav. Da li je neko pitao makedonski narod da li želi da se “ujedini” sa Srbijom. Po svim merilima međunarodnog prava to je bila okupacija Makedonije. priključila Srbiji.

    No i to nije bilo dovoljno. 3 oktobra 1929. nasiljem i suprotno volji Hrvata i slovenaca kao konstitutivnih naroda Kraljevine SHS, diktator Aleksandar Karađorđević, koji jeZakonom o nazivu i podeli Kraljevine na upravna područja, ukinuo Ustav i zaveo klasičnu fašističku diktaturu, proglašena je Kraljevina Jugoslavija. Takva država nije mogla osptati. Raspala se aprila 1941, ali bi se raspala ubrzo i bez okupacije

    NOPJ i AVNOJ postavili su nove temelje države Jugoslavije, koji su koliko-toliko garantovali ravnopravnost naroda i nacionalnih manjina, kroz šest država i dve autonomije. Pogledaj ustave 1946, 1953, 1963 i 1974. Kada je Milošević posle “istorijske” 8. sednice CK Srbije, početo krvavi pir rušenja ustava i Fedaracije, pokušavajući da po projektu Memoranduma SANU napravi veliku Srbiju, ta država se morala raspasti. Ukidajući autonomije i teritorijalnost i suverenitet drugih republika – država, SFRJ se raspala. Pri čemu treba reći da se Srbija ustavom iz 1999. prva izdvojila iz SFRJ, ali zadržala “pravo” da upravlja drugim republikama.
    Majstore, majstore, i ova će se država Srbija raspasti ako se budu osporavala prava Vojvodine i drugih regiona, kao i naroda i građana koji žive u njoj. U tome je problem. Hegemonija izaziva separatizam kao pravo i jedini spas.

  49. Калуђер 85 Says:

    Ево читам мало , а није ме било неко време. Па видим и даље иста питања која сам и ја постављао наравно без одговора.
    Па ево да припомогнем мало нашима и дам макар одговор на питање ко су ова аријевско – војвођанска господа. http://www.autonomija.info/lsv-pretnje-smrcu-bojanu-kostresu.html
    Узмите времена и пропратите линкове и све ће вам се само рећи. Нарвно нешто је ,демократски и с поштовањем људских права, обрисано.
    Ето

  50. Semtex Says:

    Jeli Kaludjerko, kako su bracni par Vukadinovic-Antonic ovih dana?

    P.S – Na glupa pitanja se ne daju odgovori, po tome se razlikujemo.

  51. VOJVODJANSKA SABLJA Says:

    “VOJVOĐANSKI MANIFEST SLOBODE”

    Gospodo ili Gospođe iz administratorske službe “BLIC”-a.Veoma sam nezadovoljan vašim selektiranjem komentara koji bi trebali da se objave, kao reakcija nas građana ,na aktuelna društveno -politička dešavanja u ovoj “stupidariji” od države.U ovom slučaju ,konkretno ,mislim na sopstvene komentare,vezane za aktuelna dešavanja u gradu ,u kome živim i u kojem sam rođen,Subotici.Da li je vama jasno da Vi ne možete na taj način ugušiti i neutralisati naše nezadovoljstvo načinom na koji se Vojvodina tretira već više od dvadeset godina od strane Srbije ,koja je uspela da otera od sebe sve bivše republike i pokrajine SFRJ,a sada je krajnje vreme da se i Vojvodina otrgne iz gubitničkog zarljaja rusofiilske Srbije.Nije nas porobio i uništio ni faistički režim pokojnog “Gede”,pa nećete ni Vi,došlo je vreme za konačno i krajnje “Osvajanje slobode”i beg iz beogradsko-srbijansko-gedžovansko-piroćansko-rusofilsko-homofobično-ksenofobične paranenormalne quasi države Srbije.Nemojte da mislite da će te cenzurisanjem mnoštva slobodomislećih građana i građanki Vojvodine sakriti i neutralizovati pravo stanje stvari na terenu,tj našoj lepoj,pitomoj,evropskoj,slobodoumnoj i ipak ,još uvek dovoljno bogatoj Vojvodini,koja će biti još bogatija ,veselija i evropskija kada se oslobodimo Vašeg poturičkog jarma,u procesu koji je nezaustavljiv i svakim danom sve više jača i ide u pravom i jedino ispravnom smeru ,ka zajednici evropskih naroda i vrednosti,EUROPSKOJ UNIJI!Dah slobode i glas razuma je sve jači i prodorniji širom Vojvodine i nema tih štampanih i elektronskih medija koji mogu zaustaviti nešto što je jače i od bilo kojeg cunamija i zemljotresa i što je samo pitanje vremena,a to je otcepljenje od kri iminalizovane,neradničke,sitnošićardžijske,ratno-profiterske,dačićevsko-šešeljevsko-ilićevske zone sumraka pod radnim imenom Srbija.AUFFIEDERSEN,VISZONTLATASRA,GOODBAY,ARIVEREDERCI,BOK,ZBOGOM ili na još mnoštvo jezika koje Vi ne možete ni shvatiti ni razumeti,želimo vam povratak u prošlost sa Rusijom ,a da umalo da zaboravih i Kosovo će posle nas,Vojvodine,u EU,a vi će te da trunete od rakije i masne jagnjetine na saboru najboljih sto truba u Dragačevu na čelu sa Koštunicom,ilićem ,Tadićem,,a možda će te i malo da guslate o tome “Kako to da su svi oko nas u EUROPSKOJ UNIJI,a mi pijani se još uvek valjamo u dragačevskom blatu sa svinjama iz obora Svetlane -Cece-Ražnatović pristiglih iz srpske metropole Žitorađe.”

    V O J V O D I N A!!!! V O J V O D I N A!!! V O J V O D I N A!!!

    S poštovanjem,

    Pozdrav iz Vojvodine ,Evropske države Žitko Kukuruzović

    P.S
    Proslediti svima koji žele slobodu,bolji život i Evropu.

  52. ALLENDE Says:

    U vojvodini treba pod hitno organizovati referendum o odcjepljenju od Srbije, vojvodinu proglasiti suverenom drzavom odvojiti se od beogradskih exsploatatora, Jugoslavija se raspala zbog Beogradskih bosova koji su upravljali na diktatorski nacin drzavom i to rade jos uvjek samo pod maskom. beograd se razvija na racun drugih naroda dok drugi gradovi nemaju ni sopstvenu kanalaziciju u gradu, jos uvjek se kopaju septicke jame kao u 18 vjeku, dok Beograd izmislja infrastrukturu i razvija se na ledja DRUGIH. u vrijeme Turske pojedini regioni imali su vise prava nego sada. Nisu krivi Albanci sto se odvajaju od Srbije, nisu mogli da nose jaram od sirove bukve, morali su to da urade, kao sto su uradili i svi ostali narodi.
    U Republici Srpskoj Srbija se igra sa narodom, prvo im je donijela rat pa sada popusta pred medjunarodnom zajednicom mirno gledajuci kako postepeno nestaje republika Srpska dok definitivno ne ukinu entitete a skoro svi srbi su preseljeni ostavivsi svioja imanja u zamjenu za 500 m2 zemlje i trosnu kucicu a u ostavili su ogromna prostranstva samo zato sto je politika Srbije dovela do toga, uz pomoc Srbije srpski narod van Srbije je izgubio sve, da bi se oni obagatili koristeci njihove ustedjevine a za uzvrat stampajuci bezvrijedni novac u zamjenu za devize srba iz hrvatske i Bosne, sad im nisu potrebni, zato Vojvodinu ocjepiti jer tamo ima najveci broj Bosanskih i Hrvatskih Srba nek imaju svoju drzavu zajedno sa ostalim narodima, otarasit se ishrabljivaca

  53. Sremac Says:

    Srem Srem Srem lepo je zivet u njem – Srem Srem Srem lepo je zivet bez vojvodjana u njem

  54. Semtex Says:

    Pazi ko je zalutao na ovaj sajt!? Srijemac traktoras sa Dnevnikovog sajta, poznati copy/paste zagadjivac D”SS” ideologije. Sada ce da pocne vec vidjeno lecenje kompleksa inferiornosti.

  55. Војин Змасјевић Says:

    Господо Аустроугари, никада вам нећемо дати Војводину. Оканите се тих снова.

  56. Semtex Says:

    “ЗМАСЈЕВИЋ” – Daj, napisi barem svoje ime bez greske. Izvini, ako si se udo u medjuvremenu.

  57. Kristijan Says:

    Pa sad je naj bolje da se proglasi svaki grad Drzavom….malo po malo pa ce te samo Beograd ostati Srbija ja neznam sta je vama umesto da se borite za poboljsanje Srbije i Naroda vi je bas cepate ko papir treba da vas je sve sram koji ste za razdvajanje!!!!Da nije Srbije sad bi Madjarski svi govorili u Vojvodini a ne Srpski!!!!Ma nemogu vise ni da pisem muka mi je od ovakvih propagandi Srbin….

Ostavite komentar

Slični postovi

Šta s' to rek'o!?
27 Jul 2010

Slaviša Jovanović, agronom koji želi da podigne spomenik Miloševiću u Aleksincu

“Ako Ministarstvo kulture ima 800.000 dinara za sajt gej populacije valjda će imati i nešto novca za spomen park bivšem predsedniku Srbije”.
Autonomija na Twitter-u!

Posting tweet...

Prijatelji sajta